Yatırım İçin Hangi Zaman Aralığında Altın Yatırım Uygun?

Yatırım İçin Hangi Zaman Aralığında Altın Yatırım Uygun?

Dünyada altın rezervleri kısıtlı olduğu için altın tarih boyunca her zaman değerli bir yatırım aracı olarak kabul edilmiştir. Ancak altın yatırımının da diğer yatırım araçlarında olduğu gibi yatırım zamanlaması önemlidir. Altın uzun vadeli yatırım yapacak yatırımcılar için uygun bir yatırım aracıdır. Global piyasada dolar ve petrol fiyatlarının seyri altın fiyatlarını etkilemektedir.

Çünkü altının ons fiyatı dolar üzerinden belirlenmekte… Altın ile dolar arasında ters bağlantı bulunması dolayısıyla döviz ve ulusal ve uluslararası piyasaların seyri göz önünde bulundurularak altına yatırım zamanının analizi de yapılabilir. Genellikle dövizin yükseldiği zamanlarda altın da düşüş göstermektedir. Bunun tersi durum da söz konusu olabildiği için doğru bir zamanlama da bu etkenler göz önünde bulunarak altına yatırım yapılabilir.

Kısa vadede altına yatırım yaparak para kazanmayı düşünüyorsanız gün içindeki altın fiyatlarını saatlik olarak devamlı takip etmelisiniz. En düşük seviyedeyken altın satın aldıktan sonra da sürekli altın fiyatlarını kontrol etmeye devam etmelisiniz. Altın fiyatları en üst seviyeye ulaştığı zaman elinizdeki altını satarak da altından kazanç elde edebilirsiniz.  Ancak kısa süreli yatırımda uzun vadeli altın yatırımdaki gibi kazanamazsınız. Bazı durumlarda alım – satım fiyatlarındaki farktan dolayı, kısa süreli altın yatırımı sizi zarar getirebilir.