Kimler Altın Yatırımı Yapabilir?

Kimler Altın Yatırımı Yapabilir?

Geleneksel yatırım araçlarımızdan birisi olan altına yatırım günümüzde sadece yastık altından ibaret değil. Kısa geçmişe kadar çeyrek, tam, yarım olarak bilinen ziynet altın türleri ve 22 ayar  bilezikler yatırım olarak saklanırdı. Günümüzde ise artık altın dijital ortamlarda ve banka hesaplarda yatırımcısıyla buluşuyor.  Altın yatırım araçlarında altın borsası,  altın yatırım fonları ve banka altın hesaplarına kadar altına yatırım konusunda bir  çok seçenek bulunuyor.

Altına yatırımda kişi, meslek, gelir düzeyi gibi etkenlerin ayrımı yapılmaması gerekmektedir. Altın, belirli bir  birikime sahip her birey tarafından yapılabilmektedir. Kimlerin altın yatırımı yapabileceği konusunda bir sınırlama bulunmamaktadır.

Her yatırımcı, yatırım yaparken en çok kazandıracak yöntemi bilmek ve bu doğrultuda yatırım yapmak istemektedir. Altına yatırım yapmak isteyenler, yatırım için en faza tercih edilen tercih edilen gram altına yönelmektedir. Gram altın, alış ve satış arasındaki fiyat farkının en az olduğu altın çeşididir.

Herhangi bir altın ürününde işçiliğin fiyatının az olması o ürünün  alış ve satış arasındaki fiyat farkını da azaltacaktır. Elektronik altın olarak da bilinen gram altın  en az işçiliğin olduğu bir altın çeşididir. Dolayısıyla alış ve satış arasındaki fiyat farkı diğer altın ürünlerine göre en az olmaktadır.

Kuyumculardan veya internetten de alım satabilirsiniz. Fiziki olarak altın saklamak istemeyenler altını, altın hesabı olarak olarak bankada biriktirebilecekleri gibi aracı kurumlar aracılığı ile İstanbul Altın Borsası’ndan da altın almaları da mümkün.