Altın hesabı nedir?

Altın hesabı, bankaların yatırımcıların altın tasarruflarını gerek fiziki gerekse altın birikimi oluşturmaları için açılan hesaba denir.

Altın hesabı nelerden oluşuyor?

Yatırımcılar tarafından tasarruf olarak görülen ziynet eşyası, platin, gümüş, cumhuriyet, çeyrek gibi kuyum olarak kabul edilen işlenmiş altınlar da dahil olmak üzere her türlü ziynet ve gram bazında fiziksel olmayan altın türlerinden oluşmaktadır.

Altın hesabının özellikleri nelerdir?

Altın Hesabı, güvenli bir şekilde gram bazında altın almanızı sağlayan vadesiz mevduat hesabıdır. Altın Hesabı açtırmak için istediğiniz bankaya başvurabilir ya da hesabınızın olduğu bir bankanın internet/mobil şubesinden kendiniz de açabilirsiniz.

 • Altın Hesabı sayesinde, TL ya da USD karşılığı kadar gram altın alım-satımı yapabilirsiniz.
 • Altın Hesabı’nızdan diğer tüm altın hesaplarına (Vadesiz ya da Birikimli Altın Hesabı) gram bazında altın havalesi yapabilirsiniz.
 • Altın Hesabı, faizsiz bir yatırım aracıdır.
 • Çalınma riski olmadan, hesabınızda güvenle altın biriktirirsiniz.
 • Altın alım-satım işlemlerinizi, daha avantajlı kurlardan gerçekleştirebilirsiniz.
 • Altın Hesabı’ndan Hesap İşletim Ücreti alınmamaktadır.

E-altın havale nedir?

Havale Altın, kredi kartı ile tek çekim ya da taksitle gram olarak satın alacağınız, altın hesabınızına aktarılan, “elektronik altın” olarak bilinen saf altındır.

 • Altın Hesabınıza Havale işlemleri IBAN numarası ile yapılmaktadır.
 • Altın Havale , has altındır. Fiziki olarak size kargo ile ulaştırılmaz.
 • Altın havale, sadece altın hesaplarına gönderilir. Altın hesabı dışında başka hesaplarda işlem yapılmamaktadır.

E-altın havale özellikleri Nedir?

 • İstediğiniz bankaya ait kredi kartı ile satın alma yapabilirsiniz.
 • Hesaba Altın havalesi sadece asıl kart sahibinin adına yapılmakta olup, kart sahibi ile havale yapılacak olan altın hesabının farklılık göstermesi durumunda sipariş iptal edilecektir.
 • Altın siparişleriniz kesin sipariştir; iade ve iptal edilemez. Siparişi veren kişi şartları kabul etmiş sayılır.
 • Altın fiyatları, Dünya Altın Borsa’sındaki anlık değişiklikler baz alınarak güncellenmektedir.
 • Altın Hesabınıza Havale işlemleri IBAN numarası ile yapılmaktadır.

1 Gr. Altın 1000 milyem (24 Ayar Has Altin) saflığında işlem yapılacaktır. Satın aldığınız Altın 1.000 milyem’dir; kaç gram altın aldıysanız hesabınıza o kadar gram Altın havale gelir.

Satın alınan Gr. Altınlar, fiziki olarak gönderilmeyecek, Altın hesabınıza havale edilecektir.

Altın siparişinizin havale işlemi Pazar ve resmi tatiller hariç hafta içi 9:00 ile 16:30 saatleri arasında yapılmaktadır.

Vadesiz Altın hesaplarından herhangi bir masraf veya komisyon alınmamakta olup Altın alım-satım işlemlerinden doğan kazançlarda vergi kesintisi olmamaktadır.

Gr. Altınlarınızı Vadesiz Altın Hesabınızdan istediğiniz saatte Dünya Altın Borsası’nın güncel rakamından, TL / $ / € ’a çevirebilirsiniz.

Hesabınıza gönderilen gram altınlarınızı bankanızda, internet bankacılığı, telefon bankacılığı veya şubeler aracılığıyla istediğiniz zaman nakite çevirebilirsiniz.

Banka tarafından kaynaklanan gecikmelerden ve sistem sorunlarından satıcı firma sorumlu değildir.

Faturalarınız e-posta adresinize e-fatura olarak gönderilecektir.

Sipariş verirken nelere dikkat etmeliyim?

Siparişinizi tamamlarken, altın havalenin gönderileceği  teslimat adresi ( isim-soyisim ve İban numarası )  ile siparişin  gönderildiği altın hesabının aynı kişiye ait olması gerekmektedir.

Anlaşmalı bankalarda altın hesabının olmasına dikkat edilmelidir.

Hediye olarak göndermek istediğiniz altın havale işlemlerinizde işlem yapacağınız kredi kartı, sipariş veren kişiye ait olmalıdır. Hediye edilecek kişinin sadece  altın hesabına havale yapılır. Hediye edilecek kişinin isim ve soy isim ile iban numarası işlem sırasında belirtilmelidir.

Aldığım ürünler ne zaman teslim edilir?

Hesabınıza altın havale işlemi anında yapılır. Havale işleminin gerçekleştirileceği sırada  banka veya diğer sistemlerle ilgili herhangi bir sorun yaşanırsa, müşteri hizmetleri iletişim adreslerinizden  sizi konuyla ilgili bilgilendirmektedir.

Siparişim neden onaylanmadı veya iptal edildi?

Bankanız tarafından yapılan incelemede, bankanızın ödemenize onay vermemesinden kaynaklanabilir.

Siparişinizle ilgili herhangi bir şüpheli işlem olması halinde;  müşteri temsilcilerimiz  üyelik bilgilerinden kayıtlı telefon numaralarından sizi arayarak teyit isteyebilir. İletişim numaralarından size ulaşılamadığında veya siparişin bilginiz dışında olması durumlarında kart sahibinin güvenliği için sipariş iptal edilir. Siparişlerinizin banka tarafından onaylanabilmesi için, bankanızda ve sitemizde kayıtlı kişisel bilgilerinizi güncellemeniz gerekmektedir.

Sipariş sırasında banka seçeneğini yanlış işaretlemem problem olur mu?

İban numaranızı doğru yazdığınız taktirde sistemimiz sizin seçtiğiniz banka seçeneğine bağlı kalmaksızın banka seçeneği düzeltmesini otomatik yapmaktadır.

Havale işlemlerinde altının saflık derecesi nedir?

Siparişini verdiğiniz hesaba havale altın gramlarınızın saflık derecesi 1000/1000 gram olarak işlem görür.

Hangi Bankalardan altın havale işlemi gerçekleştirebilirim?

Garanti Bankası, Akbank, Yapı Kredi, QNB Finansbank (enpara.com hariç), Halkbank, Denizbank, Kuveyt Türk ve Teb Bank Vadesiz Altın Hesabınıza aynı gün Altın Havale işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Eğer bankanızda Altın Hesabınız yok ise, şubenize gitmeden, internet ya da telefon bankacılığından  anında Altın Hesabınızı açtırabilirsiniz.

Altın havale işlemini iade edebilir miyim?

Altın siparişleriniz kesin sipariştir; iade ve iptal edilemez. Siparişi veren kişi şartları kabul etmiş sayılır.

Altın fiyatları nasıl belirlenmektedir?

Altın fiyatları, Dünya Altın Borsa’sındaki anlık değişiklikler baz alınarak güncellenmektedir.

Altın havale işlemleri ne zaman yapabilirim?

Altın siparişinizin havale işlemi Pazar ve resmi tatiller hariç hafta içi 9:00 ile 16:30 saatleri arasında yapılmaktadır.

Satın aldığım gram altının fiyatı dışında komisyon, işlem ücreti gibi ekstra ücret ödemesi oluyor mu?

Vadesiz Altın hesaplarından herhangi bir masraf veya komisyon alınmamakta olup Altın alım-satım işlemlerinden doğan kazançlarda vergi kesintisi olmamaktadır.

Altın havale işleminin faturalandırma işlemi nasıl gerçekleşiyor?

Satın aldığınız gram altın siparişlerin faturasını zamanında adresinize gönderilebilmesi için teslimat bilgileri ve fatura adresinizin doğruluğundan emin olmalısınız. Teslimat adresinizi doğru ve eksiksiz olarak yazmaya özen gösterin. Fatura adres bilgileri, faturalama işleminden sonra değiştirilemez.

Siparişimin hesabıma gönderildiğini nasıl anlayabilirim?

E-Altın ile gerçekleştirdiğiniz altın havale işlemi, altın hesabınızın bulunduğu bankaya  transfer edildiğinde, sistemimizde kayıtlı telefon numaranıza siparişinizle ilgili teslimat gönderi bilgileri sms ile gönderilir.